Kolike (krči)
Kolike so ena izmed najpogostejših težav v prvih treh mesecih življenja. Niso nevarne, vendar so boleče in posledično neprijetne tako za dojenčka kot tudi za starše. Najpogosteje jih opisujejo kot sindrom obnašanja, za katerega so značilni napadi intenzivnega in prodornega joka. Dojenček je v obraz zardel, stiska pesti, kolena pa pritiska k trebuščku. Dojenček ima ob tem tudi pogosto vetrove. Napadi joka se običajno pojavijo vsak dan ob istem času, pogosto zgodaj zvečer.
Kljub številnim raziskavam še vedno ni točno poznan vzrok nastanka kolik, mogočih je več vzrokov, med njimi tudi nerazvitost prebavnega sistema, medtem ko je formiranje črevesne mikroflore šele v začetni fazi.
Novorojenčkovo črevo je namreč sterilno. Poselitev prebavnega trakta z mikrobi in oblikovanje mikroflore pa se začne ob rojstvu. Med porodom se novorojenček preseli iz sterilnega okolja maternice v okolje poseljeno z mikroorganizmi. Prve bakterije tako dobi od svoje matere in okolja, kasneje pa ima na sestavo njegove črevesne flore največji vpliv prehrana. Dojenje ščiti novorojenčka pred okužbami in bogati dojenčkovo črevesje s koristnimi bakterijami.
Koristni nasveti pri kolikah
Če dojenčka po obroku napenja, mu rahlo masirajte trebušček (v smeri urinega kazalca). Po vsakem obroku (in tudi med obrokom) podirajte kupček.Med hranjenjem pazite, da otrok pogoltne čim manj zraka. Okrog otroka poskusite ustvariti mirno in sproščeno vzdušje, saj čuti vaše nelagodje.
Doječa mati naj se izogne močno začinjeni hrani. Če dojenček uživa adaptirano mleko (v kombinaciji z dojenjem ali brez), poskusite po posvetu s pediatrom izbrati drugo mlečno formulo(na razpolago so nadomestki, namenjeni dojenčkom z močnimi kolikami). V lekarni lahko po posvetu s farmacevtom izberete probiotike (le-ti poskrbijo, da dojenček »dobi« dobre bakterije, ki omilijo kolike). Na tržišču je kar nekaj izdelkov, ki delno ali skoraj popolnoma odpravijo težave. Poskusite pa lahko tudi z zvokom sušilca za lase (če boste pobrskali po spletu, boste našli tudi posnetek). Zvok delujočega sušilca za lase v bližini (ne preblizu!) otroka ponavadi umiri. Lahko je tudi sesalec.
Poskusimo lahko tudi z zeliščnimi čaji. Le-ti ponavadi vsebujejo poleg komarčka še janež in kumino. Delujejo tako, da pomirjajo krče in pomagajo odvajati črevesne pline.
Polivanje
Polivanje (bljuvanje) ali regurgitacija se kaže kot nehoteno vračanje materinega mleka oz. hrane iz želodca v požiralnik. Povzroča še ne dovolj razvita mišica zapiralka na spodnjem delu požiralnika. Pojavi se navadno takoj oz. kmalu po obroku (pri podiranju kupčka), redkeje med spanjem. Polivanje je prebavna težava, ki ne pomeni nič resnega, vendar tako pri otroku kot pri starših vzbuja nelagodje in skrb.
Koristni nasveti:
Pleničke in oblačila okrog trebuha ne smejo biti pretesna. Dojenčka hranite v mirnem in sproščenem ozračju. Otroku ponudite več manjših obrokov. Skrbno podirajte kupček. Po hranjenju položite otroka v posteljico z dvignjenim ležiščem do kota 45° in na levi bok.
Temenca
Temenca pravimo rumenkastim mastnim, lepljivim luskicam, ki se pojavijo v prvih treh mesecih življenja. So odraz nezrelega in neuravnoteženega izločanja maščobe, ki ščiti kožno površino. Dojenčka te spremembe ne srbijo in ne motijo. Temence so včasih znak bolj občutljive kože, lahko pa tudi posledica uporabe penečih šamponov, ki jih težko dovolj dobro speremo z lasišča. Luskice so lahko omejene na vrh glave ali pa se včasih razširijo po glavi, do obraza. Kadar se poleg luskic pojavi še rdečina kože, je potrebno obiskati zdravnika.
Odpravljanje temenc
Sama temenca se lahko odpravlja z vrsto sredstev, od olivnega, mandljevega, arganovega olja do kamiličnih ali fizioloških obkladkov in nenazadnje tudi s pomočjo otroških kozmetičnih preparatov, namenjenih taki problematiki Oljno oblogo pustimo delovati pod bombažno kapico nekaj ur ali čez noč. Zjutraj z mehko krtačko za lase odstranimo odmehčane luske ter umijemo glavico. Če je potrebno, postopek ponavljamo, dokler temenc ne odstranimo.
Plenični izpuščaj
Vname se koža na mestih, ki so pokrita s plenicami. Pod plenicami lahko koža le rahlo pordi in so spremembe omejene na manjšo površino. V težjih primerih je temno rdeče barve, zadebeljena, polna gnojnih mehurčkov, razpok in krast. Sprva so prizadeti presredek in ritnice, pozneje pa se vnetje lahko preseli na ves predel pod plenicami.
Za razvoj izpuščaja se večinoma preplete več dejavnikov: slaba higiena, preredko previjanje (stalna vlažnost, kemično in mehansko draženje kože z urinom in blatom), okužbe z bakterijami in glivicami, jemanje antibiotikov, alergija na sestavine hrane ali plenice za enkratno uporabo, ostanki pralnih sredstev ali mehčalca pri pralnih plenicah.
Kako lahko preprečim plenični izpuščaj?
Najboljša obramba pred pleničnim izpuščajem je suha ritka, zato pleničke zamenjajte čim prej po izločanju ali odvajanju, območje temeljito očistite.. Kožo posušite s pivnanjem – ne drgnite, in pustite nekaj časa odvito, da se posuši na zraku (čim več je na zraku, toliko bolje). Ritko namažite s tankim nanosom zaščitnega mazila. Ko začnete dojenčka hraniti z gosto hrano, uvedite le eno novo jed naenkrat in počakajte nekaj dni, preden mu predstavite drugo. Tako boste lažje ugotovili, ali je izpuščaj posledica alergije na hrano. Ne pritrdite pleničk tako trdno, da boste preprečile gibanje zraka. Oblačila morajo biti malce ohlapna in tako omogočati dihanje ritke. Prav tako se izogibajte nepredušnim oblačilom. Pleničk ne perite z detergenti z dodanimi dišavami in ne uporabljajte mehčalca – oboje lahko vzdraži dojenčkovo kožo. Za pranje uporabite toplo vodo in pleničke splaknite dvakrat. Če uporabljate pleničke za enkratno uporabo, poskusite zamenjati blagovno znamko. Dojenčka dojite, kolikor časa ga lahko. Dojenje izboljša splošno odpornost na okužbe in zmanjša potrebo po antibiotikih, ki lahko prav tako vplivajo na nastanek pleničnega izpuščaja.
Zdravniško pomoč poiščemo, če se stanje kljub našim ukrepom ne izboljša v 2 do 3 dneh, če je izpuščaj obsežen, kadar je koža otekla ali so se že pojavili gnojni mehurčki ali kraste. K zdravniku se nemudoma odpravimo v primeru, ko ima otrok povišano telesno temperaturo, ko ga pestijo prebavne težave (bruhanje, driska) ali ko ima izpuščaj tudi drugje po telesu.
Vsekakor pa se je potrebno pri vsaki od zgoraj naštetih težav, če ne pride do izboljšanja v priporočenem času ali če dojenčka spremljajo tudi druge težave, posvetovati s pediatrom.
Sanja Kokol, dipl.m.s.
Navodilo: Zdravstvena ordinacija "dr. Šolman" d.o.o. Ptuj
Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki!