Prostata je žleza v velikosti kostanja, ki obdaja moško sečnico.
Glavna naloga prostate je, da tvori poseben del semenske tekočine, v kateri se nahajajo semenčice, nadzira pa tudi iztekanje seča iz mehurja.
Znaki prostatičnih težav so torej lahko spolne motnje ali motnje mokrenja - uriniranja.
Težave se pojavijo kot:
- povečanje prostate (benigna hiperplazija prostate);
- prostatitis - akutni ali kronični (bakterijska okužba);
- rak prostate, ki je med moškimi četrta najpogostejša bolezen.
Rak prostate nima nekih specifičnih znakov, s pomočjo katerih bi ga lahko odkrili, zato so sumljive vse težave, ki jih ima moški pri uriniranju.
Enake težave, kot pri raku prostate, se pojavljajo tudi pri vseh drugih, nerakastih težavah s prostato.
Moški mora biti pozoren, če opazi:
- da je v njegovem urinu kri;
- če ga ob uriniranju peče in draži;
- če ima občutek nepopolno izpraznjenega mehurja.
V takem primeru je potreben obisk pri zdravniku.
Pri bolnikih, pri katerih je bolezen že zelo napredovala, so prisotni tudi splošni znaki raka: utrujenost, izčrpanost, upadlost, slabost, bolečine v okostju.
Ob obisku zdravnika- urologa se najprej vzame splošno ananmnezo, ob pomoči katere dobi zdravnik vse podatke o bolnikovih težavah z uriniranjem, pa tudi o drugih zdravstvenih težavah. Povpraša ga, ali ima ali je imel še kdo v ožji družini katero od bolezni prostate, pozanima se še o vseh zdravilih, ki jih jemlje bolnik. Potem sledi temeljit klinični pregled, ki tudi spada k vsakemu pregledu bolnika. Urolog si ogleda spodnji del trebuha in ga otipa. Če bolniku, denimo, zastaja voda ali se dogaja kak drug proces v trebušni votlini, je to lahko vidno v obliki izbokline, ki jo urolog zatipa tik nad sramno kostjo. Urolog v nadaljevanju pregleda bolnikove genitalije, na koncu pa sledi še najpomembnejši del- digitorektalni pregled. Prostata obdaja sečnico pod mehurjem ter se dotika danke, zato jo lahko zdravnik dobro otipa. To je pregled, ki je enostaven in ga lahko opravi tudi splošni zdravnik, pri čemer ne potrebuje nobenih instrumentov in aparatur, in je izvrstna osnovna informacija o stanju prostate. Če zdravnik zatipa zatrdline, je to pomemben kazalnik za nadaljnje diagnostične postopke. Tudi če je prostata normalne konsistence, a je povečana, še vedno obstaja možnost, da ima moški raka na prostati.
Vrednost PSA pomemben pokazatelj
Po kliničnem pregledu sledi laboratorijska preiskava, s katero določajo vrednost prostatičnega specifičnega antigena PSA. To je encim, ki ga izločajo epitelne celice prostatičnih žlez. Če je vrednost PSA povečana, še to ne pomeni, da gre za raka, povišana vrednost PSA je zgolj pokazatelj, da se s prostato nekaj dogaja. Poleg tega vrednost PSA z leti raste. Pri mladem moškem je nižja kot pri starejšem. Normalna vrednost se giblje med ena in štiri. Vrednosti med 4 in 10 so že v območju, ki lahko napoveduje benigno displazijo (povečanje prostate) ali rak. Na tej stopnji se lahko zdravnik odloči, ali ponovi meritev PSA ali da bolnika punktira.
Punkcija
To je preiskava, pri kateri urolog v danko uvede ultrazvočno sondo. Z njo pregleda prostato, dobi natančen prikaz: velikost prostate, ultrazvočno strukturo, patološke hipoehogene spremembe, ki so bolj sumljive za rak.
Ostale diagnostične metode, ki jih uporabljajo urologi, so samo dopolnilo potrditve. Opravijo lahko še rentgensko slikanje mehurja, s čimer pogledajo, ali je moten odtok urina, opravijo ultrazvočni pregled celotne trebušne votline, scintigrafijo kosti, redkeje opravijo še pregled z magnetno resonanco.
Od izvidov je odvisna nadaljnja terapija. Kakšna bo, je odvisno predvsem od bolnikovega splošnega stanja, od velikosti prostate, histoloških izvidov, razširjenosti raka, pomemben dejavniki, ki odloča o (ne)zdravljenju, pa je vsekakor bolnikova starost.
Raziskave so pokazale, da lahko z določenimi ukrepi, kot so jemanje vitamina E, uživanje selena, likopena (snov v paradižniku), večjih količin soje in prehrane z nizkim vnosom maščob, zmanjšamo tveganje za pojav raka prostate tudi za tretjino.
Večkrat se zgodi, da je rak prostate ugotovljen naključno, ko pacient obišče osebnega zdravnika ali specialista zaradi drugih težav, ne nujno povezanih s prostato!
Navodilo: Zdravstvena ordinacija "dr. Šolman" d.o.o. Ptuj
Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki!