Skolioza je deformacija hrbtenice s posledično asimetrijo trupa (pri predklonu je vidna izbočenost prsnega in / ali ledvenega dela hrbtenice).
Najpogostejše so skolioze, za katere vzroka ne poznamo; imenujemo jih idiopatske skolioze. K razvoju skolioze velikokrat priopomore družinska nagnjenost; včasih pa se skolioza pojavi kot posledica živčno-mišičnega obolenja, poškodbe, vnetja ali prirojene napake vretenc.
Deformacija hrbtenice preprečuje normalen razvoj tako hrbtenice kot tudi razvoj notranjih organov; s staranjem se lahko pojavijo težave s srcem, pljuči ter bolečine v hrbtenici.
Skoliozo zdravimo konzervativno (vaje, nošenje steznika) in operativno. Namen je preprečevanje napredovanja skolioze.
Konzervativno zdravljenje skolioze obsega stalno nošnjo steznika in ustrezen program vaj, ki jih pacient redno izvaja 2 x na dan. Namen vaj je krepitev hrbtnih in trebušnih mišic, izboljšati dihanje in preprečiti bolečine.
Pri neuspešnem konzervativnem zdravljenju ali pri pacientih, ki niso bili zdravljeni in imajo močno nakazano skoliozo, pride v poštev operativno zdravljenje (izravnava in zatrditev hrbtenice).
Vaje pri skoliozi:
LEŽE NA HRBTU
1. DIHALNE VAJE V VSEH POLOŽAJIH
(zgornji del prsnega koša, na srednjem delu, na trebuhu)
2. Kolena so pokrčena, roke v rahlem odročenju, pokrčene v komolcih, s križnim delom pritisnemo na podlago, zadržimo 5 sekund in se sprostimo.
3. Kolena so pokrčena, roke so rahlo iztegnjene nazaj, s križnim delom pritisnemo na blazino in se z rokami dvignemo do kolen; zadržimo 5 sekund.
4. Noge so iztegnjene, roke so ob telesu, s križnim delom pritisnemo na blazino, stopala pritegnemo navzgor, kolena pritisnemo na blazino; zadržimo 5 sekund.
5. Noge so iztegnjene, s križnim delom pritisnemo na blazino, desno koleno pokrčimo do trebuha in ga objamemo, leva noga je iztegnjena, stopalo vlečemo proti sebi; zadržimo 5 sekund. Ponovimo z levo nogo.
VAJE NA TREBUHU
1. Roke so ob telesu, noge iztegnjene, dvignemo glavo in ramena rahlo od podlage; zadržimo 5 sekund.
VAJE OB LESTVI
1. Ležimo na hrbtu, noge so iztegnjene ob lestvi, roke so v rahlem odročenju, s križnim delom pritiskamo ob podlago, stopala pritegnemo k sebi, kolena so iztegnjena.
Navodilo: Zdravstvena ordinacija "dr.Šolman" d.o.o. Ptuj
Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki!