Suha in občutljiva koža se pojavlja pri številnih osebah v vseh starostnih obdobjih. Lahko je dedno pogojena (družinska obremenjenost); pogosteje se pojavlja pri ljudeh z atopijskimi boleznimi (alergijsko vnetje oči, nosu, dihal in kože), pacientih z ekcemi, osebah s prirojenimi oblikami ribje kože; pogosta je pri starostnikih.
V vrhnjih plasteh kože so med celicami posebne vrste maščob, ki preprečujejo izhlapevanje vode, zato je koža mehka, voljna in gladka. Pri osebah s suho in občutljivo kožo teh maščob ni dovolj, zato je povečano izhlapevanje vode skozi vrhnjo plast kože. Nujno je v postopku redne nege v vrhnjo plast kože z negovalnimi mazili ujeti vodo in takoj po kopeli preprečiti njeno izhlapevanje. Koža je namreč suha zaradi pomanjkanja vode v vrhnjih plasteh.
Izvajanje kopeli
Kopeli so primerne le pri osebah s suho in drobno luščečo se kožo brez znakov vnetja (rdečina, razpoke, bunčice, mehurčki, gnoj, kraste).
1. kopel v navadni mlačni vodi (10-20 minut); v tem času se vrhnja plast kože primerno navlaži.
2. kopeli dodamo olje (npr.olivno) (10-20 minut)- postopek prepreči izhlapevanje ujete vode. Kopel pripravimo tako, da dvema žlicama olivnega olja z mešalnikom primešamo 1 liter vode, nato to zlijemo v pripravljeno kopel. Enako lahko pripravimo oljno-škrobne kopeli.
3. takoj po kopeli še vlažno kožo namažemo z mastno negovalno kremo.
Večini zadostuje kopel in oljna kopel, pri ljudeh z izrazito suho kožo priporočamo vse tri korake pri negi.
V poletnih mesecih, ko je zaradi višjih temperatur tudi več vlage, ti postopki običajno niso potrebni.
Dodatni nasveti za osebe s suho in občutljivo kožo
- ne uporabljajte tekočih mil in penečih kopeli, skrbno izbirajte šampone za nego las; lase umivajte in izpirajte nad umivalnikom
- izbirajte kozmetične negovalne preparate brez dišav
- perilo, ki prihaja v stik s kožo, naj bo oprano s čim manj agresivnimi pralnimi sredstvi (brez mehčalca); pri pranju perila ponovite program izplakovanja
- nova oblačila operite, preden pričnete z nošenjem
- ne nosite oblačil iz sintetičnih materialov ali volne
- izogibajte se stikov kože z dražečimi snovmi iz okolja (pesek, zemlja, kreda, barve, lepilo,...)
Navodilo: Zdravstvena ordinacija "dr.Šolman" d.o.o. Ptuj
Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki!