So zelo nalezljiva virusna otroška bolezen. Pojavijo se lahko v vseh starostih in čez celo leto; vendar je obolevnost večja pozimi in zgodaj spomladi.
Prenos bolezni je kapljičen (kašljanje, kihanje) in z neposrednim stikom. Inkubacijska doba traja 10-21 dni; okrog 14.dne se običajno pojavi izpuščaj. Otrok je kužen 2 dni pred pojavom izpuščajev in dokler se mehurčki na koži ne posušijo.
Vodene koze prepoznamo po značilnih mehurčastih izpuščajih na koži (iz drobnih rdečih lis v nekaj urah nastanejo 2-3 mm veliki mehurčki z bistro vsebino). Ta v enem do dveh dneh postane motna, površina mehurčkov se na sredini ugrezne. Mehurčki se počasi sušijo, nastajajo krastice, ki odpadejo v enem do treh tednov.
Izpuščaj se pojavlja v več zagonih. Praviloma se najprej pojavi na glavi, nato zajame trup in nazadnje po okončinah; lahko prizadane tudi očesno veznico, ustno sluznico in spolovilo.
Vsak zagon spremlja tudi povišana telesna temperatura.
Zdravljenje je simptomatsko. Zdravnik bo predpisal zdravila, ki ublažijo srbečico (antihistaminik; npr. Claritine,Flonidan...) in terapijo za zniževanje telesne temperature (npr. Calpol). Tekoči puder se za zdravljenje več ne uporablja.
Nega otroka: v času bolezni otroka tuširamo z mlačno vodo (največ 2x dnevno). Ne kopamo in ne uporabljamo mila. Kožo osušimo tako, da jo je rahlo popivnamo in ne drgnemo. Pogosteje izvajamo nego otroške ritke (s tem preprečujemo razmnoževanje bakterij in pospešimo sušenje mehurčkov). Otroku na kratko pristrižemo nohte, da se ne praska; dojenčku nataknemo rokavičke. Obolel naj bo oblečen v lahka, gladka, nežna oblačila, ki ne drgnejo in ne dražijo kože.
Pomembna je zadostna hidracija, saj otrok s povišano telesno temperaturo izgublja tekočino. Tekočina naj bo sobne temperature; najbolje čaj ali voda. Če je izpuščaj tudi v ustih, mu ponudite sesekljano ali pretlačeno hrano, vendar ne preveč začinjene ali kisle hrane.
Poskrbite, da bo otrok dovolj počival.
Dokler se mehurčki ne posušijo, naj bo otrok doma; s tem preprečimo širjenje okužbe.
Če se pojavijo znaki zapletov (na otip topla, boleča in rdeča koža- bakterijska okužba; negotova hoja in tresenje rok, zanašanje med hojo in bruhanje- gre lahko za prizadetost malih možgan; suh, dražeč kašelj, pospešeno in oteženo dihanje, bolečina v prsih in vročina- lahko se pojavi pljučnica), je potrebno poiskati zdravniško pomoč.
Navodilo: Zdravstvena ordinacija "dr. Šolman" d.o.o. Ptuj
Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki!